Certificat energetic preliminar 2026: ce este, cand se face si diferenta de CPE final
Investigare preliminara + pachete de solutii clasificate dupa cost global 30 ani (Mc 001-2022 Cap. 6.4)
O Nouă Abordare pentru Eficiența Energetică a Clădirilor
Investigare preliminara cu pachete de solutii clasificate dupa cost global 30 ani conform Mc 001-2022. NU document legal. 250-500 lei pentru casa. Nu se face pentru apartamente individuale.
Certificat energetic preliminar 2026: ce este, cand se face si diferenta de CPE final
Investigare preliminara + pachete de solutii clasificate dupa cost global 30 ani (Mc 001-2022 Cap. 6.4)
O Nouă Abordare pentru Eficiența Energetică a Clădirilor


Investigare preliminara cu pachete de solutii clasificate dupa cost global 30 ani conform Mc 001-2022. NU document legal. 250-500 lei pentru casa. Nu se face pentru apartamente individuale.
Certificatele Preliminare: O Nouă Abordare pentru Eficiența Energetică a Clădirilor
- NU este document legal — nu are valoare juridica
- NU se inregistreaza la MDLPA — Ministerul Dezvoltarii nu primeste si nu inregistreaza preliminarul
- NU se inregistreaza la auditor in evidenta lui oficiala
- NU se elibereaza semnat si stampilat — este un document informal de lucru
- NU poate fi folosit la vanzare/cumparare sau la notariat
- NU este acceptat de banca pentru credit verde sau credit ipotecar
- NU este acceptat la primarie la receptia DTAC
- NU inlocuieste raportul de conformare nZEB obligatoriu in DTAC
- NU se face pentru apartamente individuale dintr-un bloc nou — la nivel de bloc agregat sau pentru casa unifamiliala da, dar nu apartament cu apartament
- Anvelopa este finalizata — auditorul are valorile reale de U, R, factor r, fRsi. Nu mai e estimare bazata pe proiect — sunt valori masurabile.
- Echipamentele reprezinta cel mai mare segment al investitiei totale — pompa de caldura + ventilatie cu recuperare + fotovoltaic pot insuma 20.000-40.000 EUR intr-o casa P+1. Optimizarea aici are impactul cel mai mare.
- Permite clasificarea pachetelor de solutii dupa cost global pe 30 ani — investitia initiala + 30 ani consum la pretul actual al energiei. Cel mai ieftin pachet la cumparare poate fi cel mai scump pe 30 ani — preliminarul iti arata adevarul.
- Investitia initiala (cost echipamente + montaj + intretinere preventiva)
- Necesarul anual de energie pentru incalzire, racire, ACM, ventilatie, iluminat (kWh/m²·an)
- Costul de operare pe 30 ani la pretul actual al energiei + rata estimata a inflatiei
- Cost global pe 30 ani = investitie + operare cumulata
- Reducere CO₂ vs cladirea de referinta
- Identificarea cladirii — adresa, suprafata utila, zona climatica, anvelopa termica finalizata
- Valorile termoenergetice ale anvelopei reale — U pereti, U tamplarie, U planseu terasa, factor r, fRsi calculate pe baza materialelor montate
- Calculul necesarului energetic — incalzire, ACM, racire, ventilatie, iluminat (kWh/m²·an)
- Minim 3 pachete de solutii (P1/P2/P3) care satisfac cerintele nZEB
- Clasamentul pachetelor dupa cost global pe 30 ani (sau 20 ani pentru nerezidential)
- Recomandare motivata pentru pachetul optim
- P1 (centrala condensare + 8 kWp FV + solar termic ACM): investitie 14.000 EUR, operare 1.100 EUR/an, cost global 30 ani = 47.000 EUR, clasa A
- P2 (pompa aer-apa 10 kW + 6 kWp FV + ventilatie recuperare 75%): investitie 22.000 EUR, operare 650 EUR/an, cost global 30 ani = 41.500 EUR ⭐, clasa A+
- P3 (pompa sol-apa + 5 kWp FV + ventilatie recuperare 85%): investitie 35.000 EUR, operare 450 EUR/an, cost global 30 ani = 48.500 EUR, clasa A+
- Proprietari de casa unifamiliala in faza de finisaje — un singur set de pachete de evaluat, decizie economica clara
- Dezvoltatori imobiliari pentru bloc nou (la nivel agregat) — pentru a alege solutia comuna (centrala vs pompa caldura, recuperare ventilatie, sistem fotovoltaic comun)
- Cladiri publice in faza tehnico-economica — partea de analiza pachete intra in DALI/SF
- Proprietari care renoveaza major casa veche — investigarea preliminara este oricum obligatorie ca etapa in auditul energetic (Cap. 6.2.1 Mc 001-2022)
- Pentru apartamente individuale in bloc nou — sistemul de incalzire/ACM e comun la nivel de bloc, optimizarea se face pe ansamblul cladirii. Dezvoltatorul ar trebui sa faca sute de preliminare pentru un bloc — economic irelevant.
- Daca ai un proiect tehnic complet si auditor coordonat cu proiectantul de instalatii de la inceput — atunci raportul de conformare nZEB de la DTAC iti spune deja tot
- Daca ai buget abundent si nu te intereseaza optimizarea costurilor pe 30 ani
- Daca ai contract „la cheie” cu un constructor care iti garanteaza clasa A+ in scris
- Daca esti la inceputul lucrarilor (fara anvelopa terminata) — preliminarul nu are pe ce sa se bazeze
- Verifica daca anvelopa este completa: pereti termoizolati, planseu terasa izolat, tamplarie montata, planseu peste subsol izolat
- Cere unui auditor energetic Grad I MDLPA o investigare preliminara cu evaluare pachete de solutii — 250-500 lei pentru casa, 1.500-3.500 lei pentru bloc agregat
- Pe baza clasamentului pachetelor dupa cost global pe 30 ani, decizi echipamentele optime
- La receptia partiala finala comanzi CPE final oficial (350-700 lei apartament / 450-800 lei casa) care intra in cartea tehnica
- Cu CPE-ul final poti vinde, inchiria, depune la banca sau primarie
- Audit vs Certificat energetic — care e diferenta intre ele
- Cand este obligatoriu nZEB — daca proiectul tau intra in cerinte
- Raport conformare nZEB pentru DTAC — documentul obligatoriu pentru autorizatia de construire
- Pre-evaluator nZEB online — calculator gratuit pentru estimare initiala
- Mc 001-2022 revizuit — Metodologie de calcul al performantei energetice (Cap. 6.2.1 — investigare preliminara, Cap. 6.4 — pachete de solutii + cost global)
- Legea 372/2005 republicata privind performanta energetica a cladirilor — art. 13-19 (CPE final obligatoriu)
- Ord. MDLPA 2641/2017 — Regulament atestare auditori energetici pentru cladiri
- Ord. MDLPA 1590/2012 — Cerinte minime energetice elemente de anvelopa
- Ord. MDLPA 386/2016 — Procedura tehnica de auditare energetica si certificare
Raspuns direct: Certificatul energetic preliminar este o investigare preliminara (Mc 001-2022 Cap. 6.2.1) care evalueaza mai multe pachete de solutii (Cap. 6.4) pentru o cladire in faza de finisaje. Pachetele sunt clasificate dupa costul global pe 30 ani (rezidential) sau 20 ani (nerezidential), incluzand investitia in echipamente + consumul de energie pe toata durata. NU este document legal: nu se inregistreaza la MDLPA, nu se elibereaza semnat/stampilat, nu se foloseste la vanzare/notar/banca. Costa 250-500 lei pentru o casa si se face dupa terminarea izolatiei termice. Nu se face pentru apartamente individuale dintr-un bloc nou (un dezvoltator ar trebui sa faca sute) — are sens la nivel de bloc agregat sau pentru casa unifamiliala.
Sursa normativa: Mc 001-2022 revizuit Cap. 6.2.1 (investigare preliminara) si Cap. 6.4 (pachete de solutii + cost global) • Legea 372/2005 republicata art. 13-19 (CPE final oficial).
Ultima actualizare: 13 mai 2026
Ce este (si ce NU este) certificatul preliminar
Certificatul energetic preliminar este denumirea informala pentru o investigare preliminara conform Mc 001-2022 Cap. 6.2.1, urmata de evaluarea de pachete de solutii (Cap. 6.4) pe cladirea ta inca neterminata. Auditorul iti raspunde la o intrebare investitionala critica: „Care pachet de echipamente si surse de energie imi atinge clasa A+/A obligatoriu pentru nZEB cu cel mai mic cost total pe urmatorii 30 de ani?”
Este o oglinda economica care iti arata clasamentul pachetelor de solutii fezabile pentru cladirea ta, sortate dupa cost global. Vezi cand este obligatoriu nZEB pentru contextul legal.
Ce NU este certificatul preliminar
Cand se face — momentul critic in santier
Recomandarea noastra (din peste 200 proiecte audit nZEB) este sa comanzi preliminarul intr-un moment foarte specific:
Momentul optim: dupa terminarea izolatiei termice (anvelopa completa: pereti exteriori, planseu peste subsol/CTS, planseu terasa) si dupa montarea tamplariei finale, dar INAINTE de comandarea echipamentelor de instalatii (centrala/pompa caldura, ventilatie cu recuperare, fotovoltaic, panou solar termic).
De ce in acest moment specific:
Cum se clasifica pachetele de solutii (Mc 001-2022 Cap. 6.4)
Auditorul evalueaza minim 3 pachete de solutii care toate satisfac cerintele minime nZEB (clasa A+ sau A obligatorie pentru cladiri noi). Pentru fiecare pachet calculeaza:
Pachetul cu cel mai mic cost global pe 30 ani (rezidential) sau 20 ani (nerezidential) este pachetul recomandat. Citat exact din normativ: „Pachetul optim de soluții se va stabili prin selectarea, pentru diferitele pachete de soluții care conduc la respectarea cerințelor minime de performanță energetică, a costului global minim” (Mc 001-2022 Cap. 6.4).
Exemplu de structura pachet de solutii pentru o casa P+1
| Componenta | Pachet P1 (minim) | Pachet P2 (mediu) | Pachet P3 (avansat) |
|---|---|---|---|
| Sursa incalzire | Centrala condensare gaz | Pompa caldura aer-apa | Pompa caldura sol-apa |
| Distributie | Radiatoare clasice | Incalzire sub pardoseala | Incalzire+racire sub pardoseala |
| RES (regenerabile) | Fotovoltaic 8 kWp + solar termic ACM | Fotovoltaic 6 kWp | Fotovoltaic 5 kWp |
| Ventilatie | Naturala | Mecanica cu recuperare 75% | Mecanica cu recuperare 85% |
| Investitie initiala | 14.000 EUR | 22.000 EUR | 35.000 EUR |
| Cost operare/an | 1.100 EUR | 650 EUR | 450 EUR |
| Cost global 30 ani | 47.000 EUR | 41.500 EUR ⭐ | 48.500 EUR |
| Clasa energetica | A | A+ | A+ |
Cifrele sunt orientative pentru o casa P+1 cu 200 m² suprafata utila in zona climatica II (Bucuresti). Costul global include actualizarea pretului energiei la rata anuala de 3% si o rata de discountare de 4%. Pachetul P2 iese castigator chiar daca P1 are investitie initiala mai mica — pe 30 ani solutia cu pompa caldura economiseste mai mult din consum decat costul echipamentului in plus.
Ce contine un raport de investigare preliminara
Important: raportul preliminar nu se ataseaza la dosare oficiale. Este DOAR pentru proprietar — folositi-l ca instrument de planificare a investitiei, nu ca proba juridica.
CPE preliminar vs CPE final — tabel complet
| Criteriu | CPE Preliminar | CPE Final (oficial) |
|---|---|---|
| Statut legal | Document informal, fara valoare juridica | Document legal, valoare juridica 10 ani |
| Inregistrare la MDLPA | NU | DA — numar inregistrare obligatoriu |
| Semnatura + stampila auditor | NU | DA — original semnat si stampilat |
| Folosit la notar / vanzare | NU | DA — obligatoriu |
| Folosit la banca / credit | NU | DA |
| Cand se face | Dupa anvelopa, INAINTE de echipamente | Dupa receptia finala |
| Continut tehnic | Minim 3 pachete de solutii clasificate dupa cost global 30 ani | Performanta actuala + clasa A+/G |
| Cost (Bucuresti-Ilfov) | 250-500 lei (casa) | 350-700 lei (apartament) / 450-800 lei (casa) |
| Aplicabilitate | Casa unifamiliala sau bloc agregat. NU apartamente individuale. | Orice cladire/unitate (inclusiv apartament) |
| Scop principal | Clasificare pachete solutii dupa cost global | Certificarea oficiala a performantei |
Exemplu practic — cand preliminarul iti economiseste pe termen lung
Casa unifamiliala P+1 200 m² in Domnesti (Bucuresti-Ilfov)
Proprietarul a finalizat anvelopa cu 15 cm vata bazaltica + tamplarie U=0,9 + planseu terasa cu 25 cm vata. Initial planuia pompa caldura aer-apa 16 kW + fotovoltaic 10 kWp + ventilatie cu recuperare avansata — investitie ~35.000 EUR.
Raportul de investigare preliminara a evaluat 3 pachete de solutii:
Concluzie: P2 castiga (cost global minim pe 30 ani, atinge clasa A+ nZEB). Proprietarul evita supra-investitia in pompa sol-apa cu 13.000 EUR initial si 7.000 EUR pierdere raportata la P2 cumulat pe 30 ani. Preliminar 350 lei → decizie corecta = 13.000-20.000 EUR diferenta.
Acelasi tip de analiza se aplica pentru blocuri (la dezvoltator pe cladirea agregata) sau pentru cladiri publice in faza tehnico-economica.
Cui ii recomandam preliminarul
Investigarea preliminara + clasificarea pachetelor are sens pentru:
Cand NU are sens preliminarul
Intrebari frecvente
Pot folosi CPE preliminar la vanzarea apartamentului?
Nu — preliminarul nu este document oficial, nu se inregistreaza la MDLPA si nu se da semnat. La vanzare ai nevoie OBLIGATORIU de CPE final eliberat dupa receptia partiala finala a cladirii.
Pot folosi CPE preliminar la banca pentru credit verde?
Nu — bancile cer document oficial cu numar inregistrare MDLPA, semnat si stampilat. Preliminarul este informal si va fi respins.
Pot face preliminar pentru apartamentul meu intr-un bloc nou?
Nu se face pentru apartamente individuale dintr-un bloc — sistemul de incalzire/ACM si recuperare ventilatie sunt de regula comune si optimizarea se face pe ansamblul blocului. Dezvoltatorul comanda preliminar pentru intregul bloc, nu per apartament. Pentru casa unifamiliala da, aici evaluarea pachetelor are sens individual.
Ce inseamna cost global pe 30 ani in pachetele de solutii?
Conform Mc 001-2022 Cap. 6.4, costul global include: investitia initiala (echipamente + montaj) + costul de operare cumulat pe 30 ani (pretul energiei actualizat cu rata inflatiei). Pentru cladiri rezidentiale orizontul e 30 ani, pentru nerezidentiale 20 ani. Pachetul cu cost global minim este pachetul recomandat ca optim.
Daca preliminarul recomanda P2 dar eu vreau P3 (mai eficient), pot trece direct la P3?
Da — recomandarea e doar orientativa economic. P3 atinge clasa A+ si nZEB, e legal valid. Doar ca pe 30 ani vei plati mai mult cumulat. Daca prioritatea ta e confortul maxim sau valoarea de revanzare (vila clasa A+ cu pompa sol-apa se vinde mai scump), P3 ramane o decizie buna.
Cat costa exact un preliminar in Bucuresti?
250-500 lei pentru o casa unifamiliala P+1 sub 250 m². Pentru bloc agregat la dezvoltator, costul ajunge la 1.500-3.500 lei in functie de complexitate. Cost mai mic decat la CPE final pentru ca nu necesita inregistrare oficiala.
Trebuie sa fie acelasi auditor pentru preliminar si CPE final?
Nu obligatoriu, dar recomandat — auditorul care a facut preliminarul cunoaste deja cladirea, materialele, pachetele de solutii evaluate. Continuitatea reduce timpul de elaborare CPE final.
Pachetele de solutii sunt aceleasi ca la audit energetic complet (DALI)?
Conceptual da — atat preliminarul pentru cladire noua, cat si auditul energetic complet pentru renovare folosesc metodologia „pachete de solutii cu cost global minim” din Cap. 6.4 Mc 001-2022. Diferenta: la audit-DALI se evalueaza si masuri de anvelopa (termoizolatie, tamplarie noua), nu doar echipamente, pentru o cladire existenta neeficienta energetic.
Urmatorii pasi pentru proiectul tau
Daca esti proprietar de casa unifamiliala in faza de finisaje sau dezvoltator de bloc nou si vrei sa optimizezi cheltuiala pentru instalatii inainte sa comanzi echipamentele:
Pentru proiecte in Bucuresti si Ilfov: contacteaza echipa CPE Proiect la 0722 670 560. Avem auditori Grad I MDLPA cu experienta in analiza pachete de solutii conform Mc 001-2022 Cap. 6.4.
Alte ghiduri utile:
Bibliografie normativa si tehnica
Ce sunt Certificatele Preliminare?
Certificatele preliminare sunt documente elaborate înainte de finalizarea lucrărilor, având rolul de a estima performanța energetică a unei clădiri. Acestea sunt considerate provizorii și nu se înregistrează cu număr unic în baza de date a Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației. Această măsură are scopul de a sprijini procesul de proiectare și construcție, permițând specialiștilor să anticipeze eficiența energetică a clădirilor încă din etapa de proiectare.
Importanța Certificatelor Preliminare
1. Asigurarea Calității Proiectului
Certificatele preliminare permit proiectanților să analizeze și să ajusteze soluțiile tehnice propuse pentru a îmbunătăți eficiența energetică. Acest lucru contribuie la crearea unor clădiri mai sustenabile și mai eficiente din punct de vedere energetic.
2. Reducerea Riscurilor
Prin simularea performanței energetice, constructorii pot identifica potențialele probleme înainte de finalizarea lucrărilor, reducând riscurile legate de neconformitățile în execuție.
3. Conformitate cu Legislația
Obținerea unui certificat preliminar poate ajuta la respectarea cerințelor legale, facilitând astfel procesul de obținere a certificatului de performanță energetică final, care este obligatoriu pentru orice clădire nouă sau renovată.
Concluzie
Certificatele preliminare reprezintă un instrument valoros în domeniul construcțiilor, oferind o simulare a performanței energetice care poate ghida proiectanții și constructorii în procesul de realizare a clădirilor eficiente din punct de vedere energetic. Cu toate acestea, este esențial ca toate părțile implicate să fie conștiente de natura provizorie a acestor certificate și de limitările lor. Implementarea eficientă a acestor reglementări poate contribui la dezvoltarea unui sector de construcții mai responsabil și mai sustenabil în România.