4 audituri reale realizate de CPE Proiect SRL
Studii de caz anonimizate cu cifre exacte: investitii, economii reale, costuri globale pe 20-30 ani conform Mc 001-2022 Cap. 6.4 + 6.5. Toate semnate de auditor energetic Grad I MDLPA.
Cladiri rezidentiale (casa noua + casa veche zona protejata) si nerezidentiale (birou + restaurant). Toate datele tehnice sunt reale; identificarea beneficiarilor a fost eliminata pentru protectie GDPR.

Studii de caz realizate de Ionut Teodorescu,
Auditor Energetic Grad I MDLPA, CEO CPE Proiect SRL. 200+ rapoarte nZEB, 150+ studii SRE, 1.800+ lucrari realizate. Membru OAER + Comisia MADR.
Ultima actualizare: 14 mai 2026 Cuprins — 4 studii de caz
- Casa noua P+Pod 70 m² — intrare in legalitate cu extindere
- Casa veche 1960 in zona protejata 80 m² — mansardare propusa
- Birou parter 1967 — 216 m² — renovare majora (Class G → A)
- Restaurant 1985 — 99 m² — modernizare instalatii (Class C → A)
Pentru fiecare studiu prezentam: diagnostic energetic actual (clasa, consum, emisii CO₂), 3 pachete de solutii evaluate (P1/P2/P3) conform Mc 001-2022 Cap. 6.4, costul global pe 20-30 ani (Cap. 6.5) si recomandarea optima a auditorului.
Studiu de caz 1 — Casa noua P+Pod 70 m² — zona Muntenia
Date generale cladire
| Tip | Locuinta unifamiliala P + Pod — extindere si schimbare destinatie din anexa gospodareasca |
| Faza documentatie | Intrare in legalitate |
| An constructie | 2022 |
| Suprafata utila / SCD | 70,1 m² / 112,6 m² |
| Volum util incalzit | 171,7 m³ |
| Structura | Pereti portanti BCA 25/20 cm + stalpisori si centuri BA C16/20 |
| Acoperis | Tigla metalica pe sipci de lemn + folie PVC, sarpanta lemn ecarisat |
| Incalzire | Centrala termica murala pe gaz + radiatoare (agent termic apa 60-70°C) |
| Iluminat | Mixt, conectat la reteaua de distributie |
Diagnostic energetic actual (Mc 001-2022 Cap. 2)
| Indicator | Valoare |
|---|
| Consum specific energie primara | 247,02 kWh/m²·an |
| Clasa energetica | C |
| Emisii CO₂ specifice | 46,2 kgCO₂/m²·an (3,24 tCO₂/an) |
| Indicator RER (surse regenerabile) | 3,17% |
| R’ pereti exteriori (cu punti termice) | 1,44-2,26 m²K/W |
| R’ planseu sub pod | 2,11 m²K/W |
Pachete de solutii evaluate (Mc 001-2022 Cap. 6.4)
Anvelopa cladirii era nou-construita si optimizata — solutiile pentru izolatie suplimentara (S1) si tamplarie noua (S2) NU au fost rentabile. Pachetele evaluate au fost focalizate pe surse regenerabile (fotovoltaic):
| Pachet | Solutie | Investitie (EUR cu TVA) | Cost global 20 ani (EUR) | Recuperare | Ierarhizare |
|---|
| CNR (nereformat) | — | 0 | 33.174 | — | — |
| P1 | Kit fotovoltaic 0,8 kW | 1.800 | 27.895 ⭐ | 8 ani | I |
| P2 | Kit fotovoltaic 1,6 kW | 3.600 | 29.745 | 14 ani | II |
| P3 | Kit fotovoltaic 2,4 kW (maxim) | 5.400 | 31.595 | 17 ani | III |
Recomandarea auditorului: P1 (FV 0,8 kW) ofera cea mai buna eficienta economica (cost global minim 27.895 EUR, recuperare 8 ani). Daca beneficiarul prioritizeaza maximizarea economiei de energie (independent de eficienta economica), pachetul P3 (FV 2,4 kW) atinge economia maxima de 9,5% din consumul initial dar cu recuperare in 17 ani.
Studiu de caz 2 — Casa veche 1960 in zona protejata, 80 m² (mansardare propusa)
Date generale cladire
| Tip | Locuinta colectiva S+P+1E+Pod cu propunere de mansardare |
| Faza documentatie | D.T.A.C. (autorizatie de construire) |
| An constructie | 1960 |
| Suprafata utila / SCD | 80,3 m² / 98 m² |
| Volum util incalzit | 200,8 m³ |
| Structura | Pereti exteriori zidarie caramizi pline + plansee BA |
| Incalzire | Centrala termica pe gaz + calorifere |
| Iluminat | Mixt, putere instalata 480 W |
| Statut special | Cladire in zona protejata — exceptie art. 8 lit. a) Legea 372/2005. NU are obligatia cerintelor minime nZEB. |
Diagnostic energetic actual
| Indicator | Valoare |
|---|
| Consum specific energie primara | 840,86 kWh/m²·an |
| Clasa energetica | G |
| Emisii CO₂ specifice | 163,6 kgCO₂/m²·an (13,14 tCO₂/an) |
| Indicator RER | 1,56% |
| R’ pereti exteriori (cu punti termice) | 0,32-0,47 m²K/W (foarte slab!) |
| R’ planseu sub pod | 0,16-0,22 m²K/W (foarte slab!) |
Pachete de solutii evaluate
Cladirea veche 1960 cu pereti caramizi pline neizolate — necesita reabilitare termica a anvelopei. Mansardarea adauga suprafata noua care intra in nZEB. Solutiile evaluate:
| Pachet | Continut | Investitie | Cost global 20 ani | Recuperare | Ierarhizare |
|---|
| CNR | Cladire nereformata | 0 | 154.063 | — | — |
| P1 | S1 (izolare 20 cm vata minerala sub pod + mansarda + acoperis) + S2 (tamplarie cu 3 foi geam) | 12.035 | 87.543 | 5 ani | II |
| P2 | S3.1 (iluminat LED) | 150 | 150.668 | 2 ani | III |
| P3 | P1 + P2 (toate solutiile cumulate) | 12.185 | 84.168 ⭐ | 5 ani | I |
Recomandarea auditorului: P3 (toate solutiile: izolare + tamplarie + LED) cu investitie totala 12.185 EUR si recuperare in 5 ani. Economie de energie totala 32,62 MWh/an (53,4% din consumul initial). Cost global 20 ani 84.168 EUR (cu 69.895 EUR mai mic decat clădirea nereformata).
Rezultatul post-implementare (estimat)
| Indicator | Inainte | Dupa P3 |
|---|
| Consum specific energie primara | 840,86 kWh/m²·an | 391,52 kWh/m²·an |
| Clasa energetica | G | E |
| Emisii CO₂ | 163,6 kgCO₂/m²·an | 76,2 kgCO₂/m²·an |
| Reducere emisii CO₂ | — | -53,6% |
Observatie: in cladirile vechi din zone protejate, ramanerea sub clasa nZEB obligatorie este acceptata legal (exceptia art. 8 lit. a) — auditul propune masurile maxime fezabile FARA a afecta valoarea de patrimoniu (termoizolatie pe interior unde se poate, fara modificari fatada exterioara vizibile).
Studiu de caz 3 — Birou parter 1967, 216 m² (renovare majora)
Date generale cladire
| Tip | Cladire de birouri parter |
| An constructie | 1967 |
| Suprafata utila / SCD | 215,98 m² / 254,6 m² |
| Volum util | 647,9 m³ (h=3 m) |
| Configuratie | 5 intrari pe latura NV |
| Structura | Pereti exteriori zidarie caramizi pline + plansee BA |
| Incalzire | Centrala termica pe gaz (in alt imobil) + calorifere otel |
| ACM | Boiler electric |
| Iluminat | 820 W putere instalata |
Diagnostic energetic actual
| Indicator | Valoare |
|---|
| Consum specific energie primara | 540,61 kWh/m²·an |
| Clasa energetica | G |
| Emisii CO₂ specifice | 104 kgCO₂/m²·an (22,46 tCO₂/an) |
| Indicator RER | 2,59% |
| R’ pereti exteriori | 0,38-0,40 m²K/W (foarte slab) |
| R’ planseu sub pod | 0,48 m²K/W |
| U tamplarie PVC | 0,55 m²K/W |
Pachete de solutii evaluate (orizont 30 ani — nerezidential ar fi 20, dar acest audit a folosit 30)
| Pachet | Continut | Investitie | Cost global 30 ani | Recuperare | Ierarhizare |
|---|
| CNR | Cladire nereformata | 0 | 724.095 | — | — |
| P1 | Anvelopa + tamplarie + iluminat LED | ~22.000 | 239.612 | 5 ani | II |
| P2 | Doar pompa de caldura (fara anvelopa) | ~25.000 | 441.811 | 31 ani | III |
| P3 | P1 + pompa caldura + fotovoltaic (toate cumulate) | 69.700 | 165.989 ⭐ | 8 ani | I |
Recomandarea auditorului: P3 (anvelopa + tamplarie + LED + pompa caldura + fotovoltaic) cu investitie 69.700 EUR. Economie totala 96,8 MWh/an (82,9% din consumul initial), recuperare 8 ani. Cost global 30 ani 165.989 EUR (cu 558.106 EUR mai mic decat cladirea nereformata). Important: P2 singur (doar pompa caldura fara izolare) este economic ineficient — recuperare 31 ani peste orizontul de calcul — anvelopa termica este conditie prealabila.
Rezultatul post-implementare
| Indicator | Inainte | Dupa P3 |
|---|
| Consum specific energie primara | 540,61 kWh/m²·an | 92,9 kWh/m²·an |
| Clasa energetica | G | A |
| Emisii CO₂ | 104 kgCO₂/m²·an | 5,1 kgCO₂/m²·an (clasa A+) |
| Indicator RER | 2,59% | 81,50% |
| Reducere emisii CO₂ | — | -95,1% (21,36 tCO₂/an economie) |
Studiu de caz 4 — Restaurant 1985, 99 m² (modernizare instalatii)
Date generale cladire
| Tip | Restaurant P + Pod (cladire pentru turism) |
| An constructie | 1985 |
| Suprafata utila / SCD | 99,2 m² / 136,7 m² |
| Volum util | 312,4 m³ |
| Structura | Pereti exteriori zidarie caramizi pline + termoizolatie partiala |
| Incalzire | Centrala termica pe GPL + calorifere |
| Racire | 2 aparate aer conditionat tip split |
| Iluminat | Preponderent fluorescent (neon) |
Diagnostic energetic actual
| Indicator | Valoare |
|---|
| Consum specific energie primara | 310,13 kWh/m²·an |
| Clasa energetica | C |
| Emisii CO₂ specifice | 63,7 kgCO₂/m²·an (6,32 tCO₂/an — clasa mediu D) |
| R’ pereti exteriori | 1,80-2,01 m²K/W |
| R’ planseu sub pod | 0,27 m²K/W (foarte slab — punct critic) |
Pachete de solutii evaluate (orizont 20 ani — nerezidential)
| Pachet | Continut | Investitie | Cost global 20 ani | Recuperare | Ierarhizare |
|---|
| CNR | Cladire nereformata | 0 | 91.528 | — | — |
| P1 | S1 (izolare pod 20 cm vata + placa sol 5 cm) + S2 (usi exterioare) | 7.125 | 78.705 | 11 ani | III |
| P2 | Pompa caldura aer-apa 12 kW + LED + ventilatie cu recuperare | ~10.000 | 66.620 | 26 ani | II |
| P3 | P1 + P2 + fotovoltaic 7,2 kW (toate cumulate) | 23.005 | 65.404 ⭐ | 28 ani | I |
Solutiile individuale: S1 izolare 5.200 EUR + S2 usi 1.925 EUR + S3.1 pompa 5.000 EUR + S3.2 splituri 2.400 EUR + S3.3 ventilatie 2.500 EUR + S3.4 LED + S3.5 FV 7,2 kW.
Recomandarea auditorului: P3 (toate solutiile cumulate) cu investitie 23.005 EUR. Economie totala 21,02 MWh/an (71,1% din consumul initial), recuperare 28 ani. Cost global 20 ani 65.404 EUR (cu 26.124 EUR mai mic decat cladirea nereformata). Pentru o cladire HoReCa cu profil de consum 24/7, fotovoltaicul de 7,2 kW si pompa de caldura sunt cele mai eficiente componente.
Rezultatul post-implementare
| Indicator | Inainte | Dupa P3 |
|---|
| Consum specific energie primara | 310,13 kWh/m²·an | 90,20 kWh/m²·an |
| Clasa energetica | C | A |
| Emisii CO₂ | 63,7 kgCO₂/m²·an | 7,6 kgCO₂/m²·an (clasa mediu A+) |
| Indicator RER | ~0% | 79,80% |
| Reducere emisii CO₂ | — | -87,3% (5,52 tCO₂/an economie) |
Concluzii cheie din cele 4 studii de caz
- Anvelopa este intotdeauna conditia prealabila — Cazul 3 (birou 1967) arata clar ca instalarea unei pompe de caldura fara izolare termica (P2) are recuperare 31 ani, peste orizontul economic. Pompa caldura + anvelopa renovata (P3) coboara recuperarea la 8 ani.
- Fotovoltaicul are cea mai mare contributie la RER — toate cele 3 cladiri cu obiectiv nZEB (cazurile 2, 3, 4) au ajuns la RER 79-82% post-renovare prin includerea fotovoltaicului in pachet.
- Cost global pe 20-30 ani > recuperare simpla — Cazul 1 (casa noua) arata ca P1 (FV mic) are cea mai buna eficienta economica, dar daca obiectivul e economia maxima de energie, P3 (FV mare) ramane optiune.
- Exceptia art. 8 lit. a Legea 372/2005 — Cazul 2 (casa zona protejata 1960) nu este obligata nZEB; auditul propune masurile maxime fezabile respectand patrimoniul.
- Salturile de clasa sunt posibile — Cazul 3 (G → A) si Cazul 4 (C → A) demonstreaza ca renovarea majora poate atinge clase superioare in cladiri nerezidentiale chiar si vechi.
Cum comanzi un audit similar pentru cladirea ta
Daca esti administrator de cladire, proprietar de casa veche, dezvoltator HoReCa sau manager de birouri si vrei un audit similar pentru cladirea ta din Bucuresti, Ilfov sau zonele invecinate:
- Pregateste documentatia — planuri arhitectura/structura/instalatii, facturi energie 24 luni, carte tehnica (daca exista)
- Cere oferta de la auditor Grad I MDLPA — verifica numarul de atestat si experienta pe tipul tau de cladire
- Discuta scopul auditului — DALI cladire publica, Casa Verde Plus, PNRR pentru renovare, sau decizie investitionala
- Contract si schedule — auditul dureaza 2-4 saptamani pentru cladiri standard
Pentru proiecte in Bucuresti si Ilfov: contacteaza echipa CPE Proiect la 0722 670 560 sau prin formularul de contact. Toate auditurile sunt realizate de ing. Ionut Teodorescu, auditor Grad I MDLPA, conform metodologiei Mc 001-2022 Cap. 6.
Resurse conexe
Cere oferta audit energetic →